151CMQ040.pdf
151CMQ040.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 151CMQ040.
| Image |  |
| Packaging | Box | Box | Box | Box | Box |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| DiodeType | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky |
| Voltage-DCReverse(Vr)(Max) | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V |
| Current-AverageRectified(Io)(perDiode) | 75A | 75A | 75A | 75A | 75A |
| Voltage-Forward(Vf)(Max)@If | 710 mV @ 75 A | 710 mV @ 75 A | 710 mV @ 75 A | 710 mV @ 75 A | 710 mV @ 75 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| ReverseRecoveryTime(trr) | - | - | - | - | - |
| Current-ReverseLeakage@Vr | 5 mA @ 40 V | 5 mA @ 40 V | 5 mA @ 40 V | 5 mA @ 40 V | 5 mA @ 40 V |