16R110BU.pdf
16R110BU.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 16R110BU.
| Image |  |
| Package/Case | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Type | Polymeric | Polymeric | Polymeric | Polymeric | Polymeric |
| Voltage-Max | 16V | 16V | 16V | 16V | 16V |
| Current-Max | 40 A | 40 A | 40 A | 40 A | 40 A |
| Current-Hold(Ih)(Max) | 1.1 A | 1.1 A | 1.1 A | 1.1 A | 1.1 A |
| Current-Trip(It) | 2.2 A | 2.2 A | 2.2 A | 2.2 A | 2.2 A |
| TimetoTrip | 2.3 s | 2.3 s | 2.3 s | 2.3 s | 2.3 s |
| Resistance-Initial(Ri)(Min) | 50 mOhms | 50 mOhms | 50 mOhms | 50 mOhms | 50 mOhms |
| Resistance-PostTrip(R1)(Max) | 140 mOhms | 140 mOhms | 140 mOhms | 140 mOhms | 140 mOhms |
| Resistance-25°C(Typ) | - | - | - | - | - |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.291 L x 0.118 W (7.40mm x 3.00mm) | 0.291 L x 0.118 W (7.40mm x 3.00mm) | 0.291 L x 0.118 W (7.40mm x 3.00mm) | 0.291 L x 0.118 W (7.40mm x 3.00mm) | 0.291 L x 0.118 W (7.40mm x 3.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.559 (14.20mm) | 0.559 (14.20mm) | 0.559 (14.20mm) | 0.559 (14.20mm) | 0.559 (14.20mm) |