16R500GU.pdf
16R500GU.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 16R500GU.
| Image | |||||
| Package/Case | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | POLY-FUSE®, 16R | POLY-FUSE®, 16R | POLY-FUSE®, 16R | POLY-FUSE®, 16R | POLY-FUSE®, 16R |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Polymeric | Polymeric | Polymeric | Polymeric | Polymeric |
| Voltage-Max | 16V | 16V | 16V | 16V | 16V |
| Current-Max | 100 A | 100 A | 100 A | 100 A | 100 A |
| Current-Hold(Ih)(Max) | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A |
| Current-Trip(It) | 8.5 A | 8.5 A | 8.5 A | 8.5 A | 8.5 A |
| TimetoTrip | 2 s | 2 s | 2 s | 2 s | 2 s |
| Resistance-Initial(Ri)(Min) | 15 mOhms | 15 mOhms | 15 mOhms | 15 mOhms | 15 mOhms |
| Resistance-PostTrip(R1)(Max) | 34 mOhms | 34 mOhms | 34 mOhms | 34 mOhms | 34 mOhms |
| Resistance-25°C(Typ) | - | - | - | - | - |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.409 L x 0.118 W (10.40mm x 3.00mm) | 0.409 L x 0.118 W (10.40mm x 3.00mm) | 0.409 L x 0.118 W (10.40mm x 3.00mm) | 0.409 L x 0.118 W (10.40mm x 3.00mm) | 0.409 L x 0.118 W (10.40mm x 3.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.563 (14.30mm) | 0.563 (14.30mm) | 0.563 (14.30mm) | 0.563 (14.30mm) | 0.563 (14.30mm) |