Amphenol ICC (FCI) 20021111-00020T4LF
20021111-00020T4LF
Part No.:
20021111-00020T4LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,Ltd20021111-00020T4LF.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM
Packaging:
Tube
Series:
Minitek127® 1.27mm
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header
ContactType:
Male Pin
Pitch-Mating:
0.050 (1.27mm)
NumberofPositions:
20
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.050 (1.27mm)
NumberofPositionsLoaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
MountingType:
Through Hole
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactLength-Mating:
0.120 (3.05mm)
ContactLength-Post:
0.091 (2.30mm)
OverallContactLength:
0.309 (7.86mm)
InsulationHeight:
0.098 (2.50mm)