Amphenol ICC (FCI) 20021321-00064D1LF
20021321-00064D1LF
Part No.:
20021321-00064D1LF
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,Ltd20021321-00064D1LF.pdf
Description:
CONN RCPT 64POS 0.05 GOLD SMD
Series:
Minitek127® 1.27mm
ConnectorType:
Receptacle
ContactType:
Female Socket
Style:
Board to Board
NumberofPositions:
64
Pitch-Mating:
0.050 (1.27mm)
RowSpacing-Mating:
0.050 (1.27mm)
MountingType:
Surface Mount
Push-Pull
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
Flash
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.177 (4.50mm)
ContactLength-Post:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C