Amphenol ICC (FCI) 20021323-00010D1LF
20021323-00010D1LF
Part No.:
20021323-00010D1LF
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,Ltd20021323-00010D1LF.pdf
Description:
CONN RCPT 10POS 0.05 GOLD SMD
Series:
Minitek127® 1.27mm
ConnectorType:
Receptacle, Bottom Entry
ContactType:
Female Socket
Style:
Board to Board
NumberofPositions:
10
Pitch-Mating:
0.050 (1.27mm)
RowSpacing-Mating:
0.050 (1.27mm)
MountingType:
Surface Mount
Push-Pull
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
Flash
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.087 (2.20mm)
ContactLength-Post:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C