Paktron 205K100CS4G
205K100CS4G
Part No.:
205K100CS4G
Manufacturer:
Paktron
Category:
Film Capacitors
Package:
6-SMD, Gull Wing
Datasheet:
Honch E-technology Co.,Ltd205K100CS4G.pdf
Description:
CAPACITOR MLP 1.0UF 100V SMD
  • Related Categories
Package/Case:
6-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tube
Series:
Capstick®
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
80V
VoltageRating-DC:
100V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9 mOhms
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.449 L x 0.500 W (11.40mm x 12.70mm)
Height-Seated(Max):
0.248 (6.30mm)
Termination:
Gull Wing
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)