Adam Tech 2PH1R-20-UA
2PH1R-20-UA
Part No.:
2PH1R-20-UA
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,Ltd2PH1R-20-UA.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 20POS 2MM
Packaging:
Bulk
Series:
2PH1R
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header
ContactType:
Male Pin
Pitch-Mating:
0.079 (2.00mm)
NumberofPositions:
20
NumberofRows:
1
RowSpacing-Mating:
NumberofPositionsLoaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
MountingType:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactLength-Mating:
0.154 (3.91mm)
ContactLength-Post:
0.110 (2.79mm)
OverallContactLength:
InsulationHeight:
0.079 (2.00mm)