Micro Commercial Co 2SA1201-Y-TP
2SA1201-Y-TP
Part No.:
2SA1201-Y-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Package:
TO-243AA
Datasheet:
Honch E-technology Co.,Ltd2SA1201-Y-TP.pdf
Description:
TRANS PNP 120V 0.8A SOT89
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
TransistorType:
PNP
Current-Collector(Ic)(Max):
800 mA
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
120 V
VceSaturation(Max)@IbIc:
1V @ 50mA, 500mA
Current-CollectorCutoff(Max):
100nA (ICBO)
DCCurrentGain(hFE)(Min)@IcVce:
80 @ 100mA, 5V
Power-Max:
1 W
Frequency-Transition:
120MHz
OperatingTemperature:
150°C (TJ)