Honeywell Sensing and Productivity Solutions 2TL11-50K
2TL11-50K
Part No.:
2TL11-50K
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Category:
Toggle Switches
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,Ltd2TL11-50K.pdf
Description:
SWITCH TOGGLE DPDT 11A 125V
Packaging:
Bulk
Series:
TL
ProductStatus:
Obsolete
MountingType:
Panel Mount
Circuit:
DPDT
SwitchFunction:
On-On-Mom
CurrentRating(Amps):
11A (AC), 18A (DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
28 V
ActuatorType:
Locking Lever
ActuatorLength:
26.67mm
Illumination:
Non-Illuminated
IlluminationTypeColor:
IlluminationVoltage(Nominal):
TerminationStyle:
Screw Terminal
PanelCutoutDimensions:
Circular - 12.40mm Dia
BushingThread:
15/32-32
IngressProtection:
Environment Sealed
Features:
Category:
Toggle Switches
Datasheet:
1. How to order 2TL11-50K on Honch E-technology Co.,Ltd?
3. Are the 2TL11-50K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 2TL11-50K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 2TL11-50K.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 2TL11-50K pin diagram, 2TL11-50K datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1TL1-2 2TL1-3 2TL1-7 2TL1-3D 2TL1-2D
Part Number 1TL1-2 2TL1-3 2TL1-7 2TL1-3D 2TL1-2D
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series TL TL TL TL TL
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
MountingType Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount
Circuit DPDT DPDT DPDT DPDT DPDT
SwitchFunction On-On-Mom On-On-Mom On-On-Mom On-On-Mom On-On-Mom
CurrentRating(Amps) 11A (AC), 18A (DC) 11A (AC), 18A (DC) 11A (AC), 18A (DC) 11A (AC), 18A (DC) 11A (AC), 18A (DC)
VoltageRating-AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
VoltageRating-DC 28 V 28 V 28 V 28 V 28 V
ActuatorType Locking Lever Locking Lever Locking Lever Locking Lever Locking Lever
ActuatorLength 26.67mm 26.67mm 26.67mm 26.67mm 26.67mm
Illumination Non-Illuminated Non-Illuminated Non-Illuminated Non-Illuminated Non-Illuminated
TerminationStyle Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal
PanelCutoutDimensions Circular - 12.40mm Dia Circular - 12.40mm Dia Circular - 12.40mm Dia Circular - 12.40mm Dia Circular - 12.40mm Dia