Bourns Inc. 3006Y-1-502LF
3006Y-1-502LF
Part No.:
3006Y-1-502LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,Ltd3006Y-1-502LF.pdf
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.75W PC PIN SIDE
Packaging:
Tube
Series:
Trimpot® 3006 - Sealed
ProductStatus:
Active
Resistance:
5 kOhms
Power(Watts):
0.75W, 3/4W
Tolerance:
±10%
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C