30R160UU.pdf
30R160UU.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 30R160UU.
| Image | |||||
| Package/Case | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | POLY-FUSE®, 30R | POLY-FUSE®, 30R | POLY-FUSE®, 30R | POLY-FUSE®, 30R | POLY-FUSE®, 30R |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Polymeric | Polymeric | Polymeric | Polymeric | Polymeric |
| Voltage-Max | 30V | 30V | 30V | 30V | 30V |
| Current-Max | 40 A | 40 A | 40 A | 40 A | 40 A |
| Current-Hold(Ih)(Max) | 1.6 A | 1.6 A | 1.6 A | 1.6 A | 1.6 A |
| Current-Trip(It) | 3.2 A | 3.2 A | 3.2 A | 3.2 A | 3.2 A |
| TimetoTrip | 8 s | 8 s | 8 s | 8 s | 8 s |
| Resistance-Initial(Ri)(Min) | 30 mOhms | 30 mOhms | 30 mOhms | 30 mOhms | 30 mOhms |
| Resistance-PostTrip(R1)(Max) | 110 mOhms | 110 mOhms | 110 mOhms | 110 mOhms | 110 mOhms |
| Resistance-25°C(Typ) | - | - | - | - | - |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.350 L x 0.118 W (8.90mm x 3.00mm) | 0.350 L x 0.118 W (8.90mm x 3.00mm) | 0.350 L x 0.118 W (8.90mm x 3.00mm) | 0.350 L x 0.118 W (8.90mm x 3.00mm) | 0.350 L x 0.118 W (8.90mm x 3.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.598 (15.20mm) | 0.598 (15.20mm) | 0.598 (15.20mm) | 0.598 (15.20mm) | 0.598 (15.20mm) |