3640KA561KAT3A.pdf
3640KA561KAT3A.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 560 pF | 560 pF | 560 pF | 560 pF | 560 pF |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| Voltage-Rated | 5000V (5kV) | 5000V (5kV) | 5000V (5kV) | 5000V (5kV) | 5000V (5kV) |
| TemperatureCoefficient | C0G, NP0 | C0G, NP0 | C0G, NP0 | C0G, NP0 | C0G, NP0 |
| Features | High Voltage | High Voltage | High Voltage | High Voltage | High Voltage |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| FailureRate | - | - | - | - | - |
| Size/Dimension | 0.360 L x 0.402 W (9.14mm x 10.20mm) | 0.360 L x 0.402 W (9.14mm x 10.20mm) | 0.360 L x 0.402 W (9.14mm x 10.20mm) | 0.360 L x 0.402 W (9.14mm x 10.20mm) | 0.360 L x 0.402 W (9.14mm x 10.20mm) |
| Height-Seated(Max) | - | - | - | - | - |
| Thickness(Max) | 0.100 (2.54mm) | 0.100 (2.54mm) | 0.100 (2.54mm) | 0.100 (2.54mm) | 0.100 (2.54mm) |