Essentra Components 36M35MF016
36M35MF016
Part No.:
36M35MF016
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,Ltd36M35MF016.pdf
Description:
MALE FEMALE THREADED STANDOFF, M
Packaging:
Bulk
Series:
MicroPlastics
ProductStatus:
Active
Type:
Hex Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Male, Female
ScrewThreadSize:
M3.5x0.6
Diameter-Inside:
Diameter-Outside:
0.236 (6.00mm) Hex
BetweenBoardHeight:
0.630 (16.00mm)
Length-Overall:
0.880 (22.35mm)