Essentra Components 36M40MF011
36M40MF011
Part No.:
36M40MF011
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,Ltd36M40MF011.pdf
Description:
MALE FEMALE THREADED STANDOFF, M
Packaging:
Bulk
Series:
MicroPlastics
ProductStatus:
Active
Type:
Hex Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Male, Female
ScrewThreadSize:
M4x0.7
Diameter-Inside:
Diameter-Outside:
0.236 (6.00mm) Hex
BetweenBoardHeight:
0.433 (11.00mm)
Length-Overall:
0.808 (20.53mm)