401SZQEJ61283/UL.pdf
| Image |  |
| Part Number | 402ZBE | 401ZQE | 401ZBE | 402CQE | 402ZBE2 |
| Manufacturer | APEM Inc. | APEM Inc. | APEM Inc. | APEM Inc. | APEM Inc. |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Circuit | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST |
| SwitchFunction | On-Off | On-Off | On-Off | On-Off | On-Off |
| CurrentRating(Amps) | 1A (AC) | 1A (AC) | 1A (AC) | 1A (AC) | 1A (AC) |
| VoltageRating-AC | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V |
| VoltageRating-DC | - | - | - | - | - |
| ActuatorMarking | No Marking | No Marking | No Marking | No Marking | No Marking |
| Color-Actuator/Cap | White | White | White | White | White |
| IlluminationTypeColor | LED, Red | LED, Red | LED, Red | LED, Red | LED, Red |
| IlluminationVoltage(Nominal) | 2 VDC | 2 VDC | 2 VDC | 2 VDC | 2 VDC |
| TerminationStyle | Solder Lug | Solder Lug | Solder Lug | Solder Lug | Solder Lug |
| IngressProtection | - | - | - | - | - |
| Features | - | - | - | - | - |
| PanelCutoutDimensions | Rectangular - 15.24mm x 12.83mm | Rectangular - 15.24mm x 12.83mm | Rectangular - 15.24mm x 12.83mm | Rectangular - 15.24mm x 12.83mm | Rectangular - 15.24mm x 12.83mm |