Amphenol ICC (FCI) 52601-S14-4LF
52601-S14-4LF
Part No.:
52601-S14-4LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,Ltd52601-S14-4LF.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Packaging:
Tray
Series:
Quickie™
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header
ContactType:
Male Pin
Pitch-Mating:
0.100 (2.54mm)
NumberofPositions:
14
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.100 (2.54mm)
NumberofPositionsLoaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
MountingType:
Through Hole
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactLength-Mating:
0.230 (5.84mm)
ContactLength-Post:
0.120 (3.05mm)
OverallContactLength:
InsulationHeight:
0.365 (9.27mm)