60R040XU.pdf
60R040XU.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 60R040XU.
| Image |  |
| Package/Case | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc | Radial, Disc |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | POLY-FUSE®, 60R | POLY-FUSE®, 60R | POLY-FUSE®, 60R | POLY-FUSE®, 60R | POLY-FUSE®, 60R |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Polymeric | Polymeric | Polymeric | Polymeric | Polymeric |
| Voltage-Max | 60V | 60V | 60V | 60V | 60V |
| Current-Max | 40 A | 40 A | 40 A | 40 A | 40 A |
| Current-Hold(Ih)(Max) | 400 mA | 400 mA | 400 mA | 400 mA | 400 mA |
| Current-Trip(It) | 800 mA | 800 mA | 800 mA | 800 mA | 800 mA |
| TimetoTrip | 3.8 s | 3.8 s | 3.8 s | 3.8 s | 3.8 s |
| Resistance-Initial(Ri)(Min) | 550 mOhms | 550 mOhms | 550 mOhms | 550 mOhms | 550 mOhms |
| Resistance-PostTrip(R1)(Max) | 1.29 Ohms | 1.29 Ohms | 1.29 Ohms | 1.29 Ohms | 1.29 Ohms |
| Resistance-25°C(Typ) | - | - | - | - | - |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 0.299 Dia x 0.122 T (7.60mm x 3.10mm) | 0.299 Dia x 0.122 T (7.60mm x 3.10mm) | 0.299 Dia x 0.122 T (7.60mm x 3.10mm) | 0.299 Dia x 0.122 T (7.60mm x 3.10mm) | 0.299 Dia x 0.122 T (7.60mm x 3.10mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.532 (13.50mm) | 0.532 (13.50mm) | 0.532 (13.50mm) | 0.532 (13.50mm) | 0.532 (13.50mm) |