AIAP-01-100K-T.pdf
AIAP-01-100K-T.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC |
| Package/Case | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial |
| Series | AIAP-01 | AIAP-01 | AIAP-01 | AIAP-01 | AIAP-01 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Wirewound | Wirewound | Wirewound | Wirewound | Wirewound |
| Material-Core | - | - | - | - | - |
| Inductance | 10 µH | 10 µH | 10 µH | 10 µH | 10 µH |
| Tolerance | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% | ±10% |
| CurrentRating(Amps) | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A | 1.5 A |
| Current-Saturation(Isat) | - | - | - | - | - |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DCResistance(DCR) | 95mOhm Max | 95mOhm Max | 95mOhm Max | 95mOhm Max | 95mOhm Max |
| Q@Freq | - | - | - | - | - |
| Frequency-SelfResonant | 25MHz | 25MHz | 25MHz | 25MHz | 25MHz |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| InductanceFrequency-Test | 1 kHz | 1 kHz | 1 kHz | 1 kHz | 1 kHz |