Abracon LLC AIMC-0603-1N2S-T
AIMC-0603-1N2S-T
Part No.:
AIMC-0603-1N2S-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdAIMC-0603-1N2S-T.pdf
Description:
FIXED IND 1.2NH 500MA 50MOHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
AIMC-0603
ProductStatus:
Active
Type:
Multilayer
Material-Core:
Ceramic
Inductance:
1.2 nH
Tolerance:
±0.3nH
CurrentRating(Amps):
500 mA
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
50mOhm Max
Q@Freq:
8 @ 100MHz
Frequency-SelfResonant:
10GHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
100 MHz