Microchip Technology AT24C256-10PU-1.8
AT24C256-10PU-1.8
Part No.:
AT24C256-10PU-1.8
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdAT24C256-10PU-1.8.pdf
Description:
IC EEPROM 256KBIT I2C 8DIP
MemorySize:
256Kb (32K x 8)
ClockFrequency:
400 kHz
WriteCycleTime-WordPage:
10ms
AccessTime:
900 ns
Voltage-Supply:
1.8V ~ 3.6V
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)