APEM Inc. AV09C7L3D2406K
AV09C7L3D2406K
Part No.:
AV09C7L3D2406K
Manufacturer:
APEM Inc.
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdAV09C7L3D2406K.pdf
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Packaging:
Bulk
Series:
AV
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
SPST-NO
SwitchFunction:
Off-Mom
CurrentRating(Amps):
50mA (DC)
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
24 V
ActuatorType:
Round, Button, Flush
ActuatorMarking:
No Marking
Color-Actuator/Cap:
Silver
IlluminationTypeColor:
LED, Red
IlluminationVoltage(Nominal):
2 VDC
TerminationStyle:
Solder Lug
IngressProtection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Sealed - Fully
PanelCutoutDimensions:
Circular - 19.20mm Dia