EPCOS - TDK Electronics B32529C0155J189
B32529C0155J189
Part No.:
B32529C0155J189
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdB32529C0155J189.pdf
Description:
CAP FILM 1.5UF 5% 63VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
B3252* - MKT General Purpose
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
40V
VoltageRating-DC:
63V
DielectricMaterial:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.295 L x 0.236 W (7.50mm x 6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)