EPCOS - TDK Electronics B40600A5178M001
B40600A5178M001
Part No.:
B40600A5178M001
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdB40600A5178M001.pdf
Description:
CAP ALUM POLY HYB 1700UF 25V T/H
Packaging:
Bulk
Series:
B40600
ProductStatus:
Active
Type:
Hybrid
Capacitance:
1700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
4mOhm
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Features:
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
9.2 A @ 20 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.630 Dia x 0.984 L (16.00mm x 25.00mm)
Height-Seated(Max):
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Datasheet:
1. How to order B40600A5178M001 on Honch E-technology Co.,Ltd?
3. Are the B40600A5178M001 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of B40600A5178M001?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image B40600B7108M001 B40600A7787M001 B40600A5128M001 B40600A5178M001 B40600B7108M001
Part Number B40600B7108M001 B40600A7787M001 B40600A5128M001 B40600A5178M001 B40600B7108M001
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series B40600 B40600 B40600 B40600 B40600
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Hybrid Hybrid Hybrid Hybrid Hybrid
Capacitance 1700 µF 1700 µF 1700 µF 1700 µF 1700 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 25 V 25 V 25 V 25 V 25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance) 4mOhm 4mOhm 4mOhm 4mOhm 4mOhm
Lifetime@Temp 4000 Hrs @ 125°C 4000 Hrs @ 125°C 4000 Hrs @ 125°C 4000 Hrs @ 125°C 4000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Applications Automotive Automotive Automotive Automotive Automotive
Features - - - - -
RippleCurrent@HighFrequency 9.2 A @ 20 kHz 9.2 A @ 20 kHz 9.2 A @ 20 kHz 9.2 A @ 20 kHz 9.2 A @ 20 kHz
Impedance - - - - -
LeadSpacing - - - - -
Size/Dimension 0.630 Dia x 0.984 L (16.00mm x 25.00mm) 0.630 Dia x 0.984 L (16.00mm x 25.00mm) 0.630 Dia x 0.984 L (16.00mm x 25.00mm) 0.630 Dia x 0.984 L (16.00mm x 25.00mm) 0.630 Dia x 0.984 L (16.00mm x 25.00mm)