Rohm Semiconductor BAS40-05HYT116
BAS40-05HYT116
Part No.:
BAS40-05HYT116
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdBAS40-05HYT116.pdf
Description:
40V, 120MA, SOT-23, CATHODE COMM
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
40 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
120mA (DC)
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1 V @ 40 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
10 µA @ 40 V
OperatingTemperature-Junction:
150°C