Vishay General Semiconductor - Diodes Division BAS70-06-E3-18
BAS70-06-E3-18
Part No.:
BAS70-06-E3-18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdBAS70-06-E3-18.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Anode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
70 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
200mA
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1 V @ 15 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
ReverseRecoveryTime(trr):
5 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
100 nA @ 50 V
OperatingTemperature-Junction:
125°C (Max)