Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237546751
BFC237546751
Part No.:
BFC237546751
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdBFC237546751.pdf
Description:
CAP FILM 750PF 5% 2KVDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
KP/MKP 375
ProductStatus:
Active
Capacitance:
750 pF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
600V
VoltageRating-DC:
2000V (2kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.728 L x 0.236 W (18.50mm x 6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)