Vishay General Semiconductor - Diodes Division BU10105S-M3/45
BU10105S-M3/45
Part No.:
BU10105S-M3/45
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Bridge Rectifiers
Package:
4-SIP, BU-5S
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdBU10105S-M3/45.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 1KV 10A BU-5S
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
DiodeType:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage-PeakReverse(Max):
1 kV
Current-AverageRectified(Io):
10 A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.05 V @ 5 A
Current-ReverseLeakage@Vr:
5 µA @ 1000 V
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)