BUK7506-75B,127.pdf
BUK7506-75B,127.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. |
| Packaging | Tube,Tube | Tube,Tube | Tube,Tube | Tube,Tube | Tube,Tube |
| Series | TrenchMOS™ | TrenchMOS™ | TrenchMOS™ | TrenchMOS™ | TrenchMOS™ |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 75 V | 75 V | 75 V | 75 V | 75 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 75A (Tc) | 75A (Tc) | 75A (Tc) | 75A (Tc) | 75A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 5.6mOhm @ 25A, 10V | 5.6mOhm @ 25A, 10V | 5.6mOhm @ 25A, 10V | 5.6mOhm @ 25A, 10V | 5.6mOhm @ 25A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 4V @ 1mA | 4V @ 1mA | 4V @ 1mA | 4V @ 1mA | 4V @ 1mA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 91 nC @ 10 V | 91 nC @ 10 V | 91 nC @ 10 V | 91 nC @ 10 V | 91 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 7446 pF @ 25 V | 7446 pF @ 25 V | 7446 pF @ 25 V | 7446 pF @ 25 V | 7446 pF @ 25 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 300W (Tc) | 300W (Tc) | 300W (Tc) | 300W (Tc) | 300W (Tc) |