Vishay General Semiconductor - Diodes Division BYM10-400-E3/97
BYM10-400-E3/97
Part No.:
BYM10-400-E3/97
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-213AB, MELF (Glass)
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdBYM10-400-E3/97.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SUPERECTIFIER®
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
8pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 1 A