KOA Speer Electronics, Inc. CF1/2CT52R753J
CF1/2CT52R753J
Part No.:
CF1/2CT52R753J
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdCF1/2CT52R753J.pdf
Description:
RES 75K OHM 5% 1/2W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
CF
ProductStatus:
Active
Resistance:
75 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Carbon Film
Features:
TemperatureCoefficient:
-450/ +350ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.118 Dia x 0.335 L (3.00mm x 8.50mm)