Bourns Inc. CRM1206-FX-2201ELF
CRM1206-FX-2201ELF
Part No.:
CRM1206-FX-2201ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdCRM1206-FX-2201ELF.pdf
Description:
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/2W 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
CRM1206
ProductStatus:
Active
Resistance:
2.2 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Thick Film
Features:
Current Sense
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)