Omron Automation and Safety E2B-M30KS15-M1-C2
E2B-M30KS15-M1-C2
Part No.:
E2B-M30KS15-M1-C2
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdE2B-M30KS15-M1-C2.pdf
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM CYL
Packaging:
Bulk
Series:
E2B
ProductStatus:
Active
SensorType:
Inductive
SensingDistance:
0.591 (15mm)
OutputType:
NPN-NC, 3-Wire
ResponseFrequency:
250Hz
Shielding:
Shielded
Material-Body:
Nickel-Plated Brass
Voltage-Supply:
10V ~ 30V
TerminationStyle:
Connector
OperatingTemperature:
-25°C ~ 70°C