Panasonic Electronic Components EEU-TA1C471S
EEU-TA1C471S
Part No.:
EEU-TA1C471S
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdEEU-TA1C471S.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
TA
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
708.8 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
105 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)