TE Connectivity Passive Product EP1W100RJ
EP1W100RJ
Part No.:
EP1W100RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdEP1W100RJ.pdf
Description:
RES 100 OHM 5% 1W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
EP, Neohm
ProductStatus:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
1W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.197 Dia x 0.472 L (5.00mm x 12.00mm)