Panasonic Electronic Components ERJ-PA2F1502X
ERJ-PA2F1502X
Part No.:
ERJ-PA2F1502X
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdERJ-PA2F1502X.pdf
Description:
RES SMD 15K OHM 1% 1/5W 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ERJ-PA2
ProductStatus:
Active
Resistance:
15 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.2W, 1/5W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.016 (0.40mm)