F0805B2R50FWTR.pdf
F0805B2R50FWTR.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX | KYOCERA AVX |
| Package/Case | |||||
| Series | Accu-Guard® II | Accu-Guard® II | Accu-Guard® II | Accu-Guard® II | Accu-Guard® II |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| MountingType | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| CurrentRating(Amps) | 2.5 A | 2.5 A | 2.5 A | 2.5 A | 2.5 A |
| VoltageRating-AC | - | - | - | - | - |
| VoltageRating-DC | 63 V | 63 V | 63 V | 63 V | 63 V |
| ResponseTime | Fast Blow | Fast Blow | Fast Blow | Fast Blow | Fast Blow |
| MeltingI²t | 50A | 50A | 50A | 50A | 50A |
| ApprovalAgency | 0.05 | 0.05 | 0.05 | 0.05 | 0.05 |
| OperatingTemperature | cUL, UL | cUL, UL | cUL, UL | cUL, UL | cUL, UL |
| Color | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C | -55°C ~ 125°C |