WIMA FKP2C011001D00HSSD
FKP2C011001D00HSSD
Part No.:
FKP2C011001D00HSSD
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdFKP2C011001D00HSSD.pdf
Description:
FKP 2 1000 pF 63 VDC 4.5x6x7.2 P
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
FKP 2
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±2.5%
VoltageRating-AC:
40V
VoltageRating-DC:
63V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP)
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 100°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.283 L x 0.177 W (7.20mm x 4.50mm)
Height-Seated(Max):
0.236 (6.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)