Vishay General Semiconductor - Diodes Division IRKT105/06A
IRKT105/06A
Part No.:
IRKT105/06A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdIRKT105/06A.pdf
Description:
SCR DBL HISCR 600V 105A ADDAPAK
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Structure:
Series Connection - All SCRs
NumberofSCRsDiodes:
2 SCRs
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
105 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
235 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
150 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
1785A, 1870A
Current-Hold(Ih)(Max):
200 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 130°C (TJ)