IXYS IXGH30N120B3
IXGH30N120B3
Part No.:
IXGH30N120B3
Manufacturer:
IXYS
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdIXGH30N120B3.pdf
Description:
DISC IGBT PT-MID FREQUENCY TO-24
Packaging:
Tube
Series:
GenX3™
ProductStatus:
Active
IGBTType:
PT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
60 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
150 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
3.5V @ 15V, 30A
Power-Max:
300 W
SwitchingEnergy:
3.47mJ (on), 2.16mJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
87 nC
Td(on/off)@25°C:
16ns/127ns
TestCondition:
960V, 30A, 5Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
37 ns
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)