IXYS IXGN400N30A3
IXGN400N30A3
Part No.:
IXGN400N30A3
Manufacturer:
IXYS
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdIXGN400N30A3.pdf
Description:
IGBT MOD 300V 400A 735W SOT227B
Packaging:
Tube
Series:
GenX3™
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
PT
Configuration:
Single
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
300 V
Current-Collector(Ic)(Max):
400 A
Power-Max:
735 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
1.15V @ 15V, 100A
Current-CollectorCutoff(Max):
50 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
19 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)