IXYS IXSH10N60B2D1
IXSH10N60B2D1
Part No.:
IXSH10N60B2D1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdIXSH10N60B2D1.pdf
Description:
IGBT 600V 20A 100W TO247
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
PT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
20 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
30 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.5V @ 15V, 10A
Power-Max:
100 W
SwitchingEnergy:
430µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
17 nC
Td(on/off)@25°C:
30ns/180ns
TestCondition:
480V, 10A, 30Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
25 ns
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)