IXYK30N170CV1.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXYK30N170CV1.
| Image |  |
| Manufacturer | IXYS | IXYS | IXYS | IXYS | IXYS |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | XPT™ | XPT™ | XPT™ | XPT™ | XPT™ |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| IGBTType | PT | PT | PT | PT | PT |
| Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) | 1700 V | 1700 V | 1700 V | 1700 V | 1700 V |
| Current-Collector(Ic)(Max) | 100 A | 100 A | 100 A | 100 A | 100 A |
| Current-CollectorPulsed(Icm) | 250 A | 250 A | 250 A | 250 A | 250 A |
| Vce(on)(Max)@VgeIc | 4V @ 15V, 30A | 4V @ 15V, 30A | 4V @ 15V, 30A | 4V @ 15V, 30A | 4V @ 15V, 30A |
| Power-Max | 937 W | 937 W | 937 W | 937 W | 937 W |
| InputType | Standard | Standard | Standard | Standard | Standard |
| GateCharge | 150 nC | 150 nC | 150 nC | 150 nC | 150 nC |
| Td(on/off)@25°C | 16ns/143ns | 16ns/143ns | 16ns/143ns | 16ns/143ns | 16ns/143ns |
| TestCondition | 850V, 30A, 2.7Ohm, 15V | 850V, 30A, 2.7Ohm, 15V | 850V, 30A, 2.7Ohm, 15V | 850V, 30A, 2.7Ohm, 15V | 850V, 30A, 2.7Ohm, 15V |