JTL4048D15.pdf
JTL4048D15.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JTL4048D15.
| Image |  |
| Manufacturer | XP Power | XP Power | XP Power | XP Power | XP Power |
| Package/Case | 8-DIP Module | 8-DIP Module | 8-DIP Module | 8-DIP Module | 8-DIP Module |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | JTL (40W) | JTL (40W) | JTL (40W) | JTL (40W) | JTL (40W) |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module | Isolated Module |
| NumberofOutputs | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Voltage-Input(Min) | 18V | 18V | 18V | 18V | 18V |
| Voltage-Input(Max) | 75V | 75V | 75V | 75V | 75V |
| Voltage-Output1 | 15V | 15V | 15V | 15V | 15V |
| Voltage-Output2 | -15V | -15V | -15V | -15V | -15V |
| Voltage-Output3 | - | - | - | - | - |
| Voltage-Output4 | - | - | - | - | - |
| Current-Output(Max) | 1.35A, 1.35A | 1.35A, 1.35A | 1.35A, 1.35A | 1.35A, 1.35A | 1.35A, 1.35A |
| Power(Watts) | 40 W | 40 W | 40 W | 40 W | 40 W |
| Voltage-Isolation | 1.6 kV | 1.6 kV | 1.6 kV | 1.6 kV | 1.6 kV |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 90% | 90% | 90% | 90% | 90% |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 2.00 L x 2.00 W x 0.40 H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) | 2.00 L x 2.00 W x 0.40 H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) | 2.00 L x 2.00 W x 0.40 H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) | 2.00 L x 2.00 W x 0.40 H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) | 2.00 L x 2.00 W x 0.40 H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) |