TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUMP-14D18-12
KUMP-14D18-12
Part No.:
KUMP-14D18-12
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdKUMP-14D18-12.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 15A 12V
Packaging:
Bulk
Series:
KUMP
ProductStatus:
Active
MountingType:
Socketable
CoilVoltage:
12VDC
ContactForm:
3PDT (3 Form C)
ContactRating(Current):
15 A
SwitchingVoltage:
277VAC - Max
CoilCurrent:
100 mA
CoilType:
Non Latching
Features:
TerminationStyle:
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
SealRating:
CoilInsulation:
Class B
MustOperateVoltage:
9 VDC
MustReleaseVoltage:
OperateTime:
15 ms
ReleaseTime:
10 ms
OperatingTemperature:
-45°C ~ 70°C