NKK Switches LB26CKW01-28-JG
LB26CKW01-28-JG
Part No.:
LB26CKW01-28-JG
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdLB26CKW01-28-JG.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Packaging:
Bulk
Series:
LB
ProductStatus:
Obsolete
MountingType:
Panel Mount, Snap-In
Type:
Standard, Illuminated
Circuit:
DPDT
SwitchFunction:
On-On
CurrentRating(Amps):
3A (AC/DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
30 V
ActuatorType:
Round, Button
ActuatorMarking:
No Marking
Color-Actuator/Cap:
Clear (Blue Filter/Diffuser)
IlluminationTypeColor:
Incandescent, Blue
IlluminationVoltage(Nominal):
28 VAC/DC
TerminationStyle:
Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
IngressProtection:
Features:
PanelCutoutDimensions:
Circular - 22.00mm Dia