Harwin Inc. M20-9982545
M20-9982545
Part No.:
M20-9982545
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdM20-9982545.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Packaging:
Bulk
Series:
M20
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header, Cuttable
ContactType:
Male Pin
Pitch-Mating:
0.100 (2.54mm)
NumberofPositions:
50
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.100 (2.54mm)
NumberofPositionsLoaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
MountingType:
Through Hole
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactLength-Mating:
0.240 (6.10mm)
ContactLength-Post:
0.118 (3.00mm)
OverallContactLength:
0.460 (11.68mm)
InsulationHeight:
0.100 (2.54mm)