Harwin Inc. M22-2022005
M22-2022005
Part No.:
M22-2022005
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdM22-2022005.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 40POS 2MM
Packaging:
Bulk
Series:
M22
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header, Cuttable
ContactType:
Male Pin
Pitch-Mating:
0.079 (2.00mm)
NumberofPositions:
40
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.079 (2.00mm)
NumberofPositionsLoaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
MountingType:
Through Hole
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactLength-Mating:
0.138 (3.50mm)
ContactLength-Post:
0.134 (3.40mm)
OverallContactLength:
0.331 (8.40mm)
InsulationHeight:
0.059 (1.50mm)