Harwin Inc. M40-3202045R
M40-3202045R
Part No.:
M40-3202045R
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdM40-3202045R.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 40POS 1MM
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
M40
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header
ContactType:
Male Pin
Pitch-Mating:
0.039 (1.00mm)
NumberofPositions:
40
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.039 (1.00mm)
NumberofPositionsLoaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
MountingType:
Surface Mount
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactLength-Mating:
0.071 (1.80mm)
ContactLength-Post:
OverallContactLength:
InsulationHeight:
0.059 (1.50mm)