Harwin Inc. M83-LMT1M2N27-0000-000
M83-LMT1M2N27-0000-000
Part No.:
M83-LMT1M2N27-0000-000
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdM83-LMT1M2N27-0000-000.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 27POS 2MM
Packaging:
Tray
Series:
Datamate J-Tek
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header
ContactType:
Male Pin
Pitch-Mating:
0.079 (2.00mm)
NumberofPositions:
27
NumberofRows:
3
RowSpacing-Mating:
0.079 (2.00mm)
NumberofPositionsLoaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
MountingType:
Through Hole
Termination:
Solder
FasteningType:
Threaded
ContactLength-Mating:
ContactLength-Post:
0.126 (3.20mm)
OverallContactLength:
InsulationHeight:
0.240 (6.10mm)